Grosman - Kto ze mną pobiegnie

Cieszy mnie zawsze, gdy mogę przeczytać książkę, która dzieje się w innym państwie niż Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone. Tym razem akcja powieści toczy się w Izraelu i za samo to autor ma u mnie wielkiego plusa.

Asaf pracuje w urzędzie miejskim. Pewnego dnia dostaje zadanie: musi odnaleźć właściciela zabłąkanego psa. Tamar szuka brata, który zażywa narkotyki. Dlatego musi wcielić sie w rolę dziecka ulicy, ale poszukuje też zgubionego czworonoga. Czy nastolatkowie się odnajdą? Jak skończy się bycie dzieckiem ulicy? Czy to powieść tylko o poszukiwaniu zaginionych zwierząt i ludzi?

Fabuła i styl
Od razu odpowiem na ostatnie pytanie: nie jest to powieść o poszukiwaniu ludzi i zwierząt. Grosman stworzył fabułę, w której bohaterowie poszukują miłośći, sensu życia, akceptacji. Pragną być dla kogoś ważni. Zastanawiają się, czym jest przyjaźń i czy może przetrwać każdą burzę.
Narracja jest trzecioosobowa. Raz czytamy opisy dotyczące Asafa, a innym razem Tamar. Przeplata się to w sposób dość równomierny, dzięki czemu czytelnik nie jest w stanie się znudzić.
To powieść drogi, bohaterowie są w ciągłym ruchu, za czymś gonią, nad czymś intensywnie rozmyślają, dopytują. Ponadto wspaniale czytać o zatłoczonych Jerozolimskich placach, uliczkach, targowiskach. Poznawać nieco inną kulturę, teksty piosenek i wierszy.
To powieść o tym, jak często jesteśmy zamknięci na drugiego człowieka, a w otwarciu na świat mogą pomóc nam zwierzęta. O tym, że każdy z nas tkwi w jakiegoś rodzaju mentalnym więzieniu i tylko od nas zależy, czy będziemy w stanie z niego wyjść.
Jedyne, co trochę mi przeszkadzało w czytaniu to nieokreślenie się autora w kwestii czasu, ale może po prostu jestem nieco czepialska.

Bohaterowie
Asaf jest nieśmiałym nastolatkiem. Pragnie być akceptowany, chciałby mieć prawdziwych przyjaciół. Zdaje sobie sprawę, że dotychczasowe bliskie relacje nie są jednak tak bliskie... Pochodzi z kochającej się rodziny, dlatego ma w sobie mnóstwo empatii i chęci niesienia pomocy. Zaskakuje go to, że angażuje się w sprawę Tamar bez reszty.
Tamar to z jednej strony buntowniczka, a z drugiej wciąż mała dziewczynka. Jej rodzina jest zupełnie inna niż ta Asafa, jednak dziewczyna dla ukochanego brata jest w stanie zrobić dosłownie wszystko. Uparta w dążeniu do osiągnięcia celu, pragnąca dobra dla tych, których kocha.
W powieści Grosmana jest mnóstwo postaci drugoplanowych, barwnych, sprawiających, że nie raz śmiałam się w głos, ale też takich, które są tajemnicze, a ich mroczna przeszłość kładzie się cieniem na teraźniejszość.

Jeśli pragniecie pobiec za Asafem i Dinką w poszukiwaniu Tamar i jej brata, przeczytajcie!

Autor: Dawid Grosman
Tytuł: "Kto ze mną pobiegnie"
Wydawnictwo: W.A.B.
Ocena: 5

Komentarze

  1. Mam w planie czytać tego autora, bo interesuje mnie współczesna proza Izraela. Polecam Eshkola Nevo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę warto. A polecanego autora zapiszę na jakąś swoją listę :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

recenzje ponownie

Jensen - Rodzina

Pamuk - Biały zamek